Cięcie laserowe rur krokiem milowym w rozwoju przemysłu
Cięcie laserowe rur to nowatorska technologia, która rewolucjonizuje przemysł przetwarzania metali, co ma duże znaczenie w niemal każdej branży związanej z obróbką metali. Dzięki niezwykłej precyzji i szybkości laser do rur i profili staje się dziś preferowaną maszyną do wycinania rur różnych kształtów i grubości, w tym m.in. części do maszyn, wszelkiego rodzaju rurociągów, jak również elementów konstrukcji metalowych podporowych, ramowych, a nawet podnośnych.
Przemysłowe lasery do cięcia rur i profili nie tylko ułatwiają i przyspieszają prace związane z cięciem metalowych elementów, ale także obniżają koszty produkcji związane chociażby z koniecznością wycinania skomplikowanych elementów z metalu. Warto również dodać, że urządzenia te są dziś powszechnie wykorzystywane do wykonywania otworów w metalowych rurach i profilach.
Laser do rur – na czym polega jego działanie?
Produkcja części niezbędnych do budowy konstrukcji metalowych to proces wymagający ogromnej precyzji, zwłaszcza w kontekście zachowania odpowiedniego kształtu oraz wymiarów danego elementu. W roli tej doskonale sprawdza się cięcie laserowe rur i profili, które zapewnia powtarzalność pożądanych parametrów technicznych dla każdego tworzonego elementu, nawet jeżeli produkcja prowadzona jest na skalę masową.
W technologii laserowej wykorzystuje się energię cieplną, która jest generowana przez wiązkę skupionego światła. Po skierowaniu na powierzchnię określonego metalu laser do rur wytapia go punktowo w danym miejscu, tworząc tym samym otwór. Co ważne, maszyna przesuwa wiązkę świtała laserowego po powierzchni rury lub profilu metalowego, zgodnie ze wygenerowaną przez program CAD/CAM ścieżką zachowując przy tym maksymalną precyzję i powtarzalność.
Automatyzacja procesu laserowego cięcia rur
Nieustanne wdrażanie nowoczesnych technologii w różnych gałęziach przemysłu sprawia, że dziś większość procesów jest całkowicie zautomatyzowana. Pozwala to na przyspieszenie pracy zakładu produkcyjnego, zmniejszenie ryzyka wystąpienia błędów podczas pracy lasera do cięcia i rur i profili, a także optymalizację kosztów produkcji. Cięcie laserowe rur i profili jest procesem zautomatyzowanym od samego początku aż do końca. Proces jest sterowany komputerowo, przy pomocy takich programów jak CAD/CAM, które dokładnie określają miejsce cięcia, rozmiar oraz kształt wykonywanych otworów. Co ciekawe, programy te umożliwiają nawet tworzenie trójwymiarowych modeli rur lub profili, które mają zostać następnie poddane obróbce.
Zalety cięcia laserowego rur i profili
Inwestycja w laser do cięcia rur i profili niesie za sobą wiele korzyści, dzięki którym technologia ta przewyższa inne techniki cięcia metalowych elementów. Wśród nich wymienić należy:
- wysoką precyzję wykonanego cięcia – każda linia cięcia jest dopracowana w 100%, a samo urządzenie umożliwia tworzenie nawet najbardziej skomplikowanych cięć;
- mniejszy koszt produkcji elementów, co jest możliwe dzięki optymalnemu wykorzystaniu materiału oraz zmniejszeniu ilości odpadów poprodukcyjnych;
- powtarzalność cięcia – dzięki możliwości powielania danego cięcia wszystkie kolejne elementy tworzone w produkcji seryjnej również odznaczają się dużą dokładnością i powtarzalnością;
- brak konieczności późniejszej obróbki, co przyspiesza czas pracy;
- wszechstronne zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, począwszy od branży motoryzacyjnej i budowlanej, aż po meblarską, medyczną, lotniczą i produkcję sprzętu elektronicznego.