W ostatnich latach technologia znakowania laserowego coraz mocniej wypiera powszechnie stosowane metody kodowania produktów. Można to zauważyć zwłaszcza na przykładzie przemysłu metalowego oraz wszędzie tam, gdzie odpowiednie znakowanie jest kluczowe z punktu widzenia funkcjonalności oraz bezpieczeństwa środowiska pracy. Z tego powodu urządzenia, takie jak znakowarka laserowa do metalu, stają się głównymi elementami cyklu produkcyjnego, bez których tworzenie i dystrybucja wielu wyrobów nie byłoby możliwe.
Laser do znakowania, określany również jako znakowarka lub grawerka laserowa, to sprzęt zaawansowany technologicznie, który wykorzystuje wiązkę światła w celu nanoszenia trwałego napisu, grafiki lub kodu na dany przedmiot. Z uwagi na wysoką precyzję wiązki laser pozwala na tworzenie dowolnych, nawet najbardziej skomplikowanych elementów graficznych, które charakteryzują się wysoką trwałością i doskonałą jakością.
Znakowarka laserowa – zasada działania
Zgodnie ze swoją nazwą, znakowarka laserowa do metalu i tworzyw sztucznych bazuje na wiązkach laserowych o dużej mocy, które następnie wykorzystywane są do tworzenia oznaczeń graficznych. To w jaki sposób powstaje wiązka, jest uzależnione od rodzaju konkretnego lasera do znakowania. W przypadku laserów światłowodowych, które dziś są najczęściej wykorzystywane w przemyśle, wiązka laserowa generowana jest przez diody pompujące, a następnie transportowana wewnątrz światłowodu do układu optycznego, skupiającego wiązkę i nadającego jej pożądane właściwości.
Ze względu na fakt, że wiązka laserowa jest nośnikiem energii o dużym ładunku, materiał, na który pada wiązka, jest punktowo i szybko rozgrzewany. Wysoka temperatura błyskawicznie topi zewnętrzną warstwę tworzywa, tworząc w nim zagłębienie o określonym kształcie. W rezultacie laser do znakowania umożliwia tworzenie obrazów o dowolnej głębokości, w tym również obrazów wielowymiarowych (np. 3D).
Laser do znakowania – zastosowanie
Znakowarki laserowe pozwalają na tworzenie dowolnych grafik na niemal każdej powierzchni, bez ryzyka uszkodzenia obrabianego materiału. Urządzenia te są powszechnie wykorzystywane w przemyśle, gdzie służą do obróbki metali i ich stopów, a także do obróbki innych tworzyw, takich jak np. skóra, ceramika oraz żywica epoksydowa. Wysoka precyzja oraz intuicyjna obsługa sprawiają, że lasery do znakowania znajdują swoje zastosowanie m.in. w branży motoryzacyjnej, elektronicznej, sektorze maszynowym, reklamowym oraz zdobniczym.
Znakowarka laserowa do metalu i innych materiałów – zalety
Rosnąca popularność laserów do znakowania wynika nie tylko z ich wszechstronnego zastosowania, ale także z takich zalet jak:
- szybkość – dzięki znakowarkom laserowym wykonanie nawet najbardziej skomplikowanego grawerunku zajmuje zaledwie kilka sekund;
- precyzja – punktowe działanie wiązki lasera umożliwia dokładne przeniesienie obrazu z cyfrowego projektu na powierzchnię danego tworzywa;
- powtarzalność – laser do znakowania jest urządzeniem sterowanym komputerowo (CNC), dzięki czemu dany wzór można wykonać dowolną ilość razy, za każdym razem uzyskując ten sam efekt końcowy;
- bezpieczeństwo – znakowarki laserowe działają automatycznie i nie wymagają ingerencji ze strony operatora, co niweluje ryzyko potencjalnych wypadków.
- niskie koszty produkcji – znakowarki laserowe korzystające z technologii światłowodowej zużywają nawet do 70% mniej energii w porównaniu do tradycyjnych urządzeń gazowych.